Skocz do zawartości

Bielenie acropor od podstawy

Rekomendowane odpowiedzi

Robię to Jacek naprawdę na oko.

Levamisol w proszku 10%.

... ale właśnie  przemierzyłem pół łyżeczki której używam  i wychodzi mi końska dawka - 1,5 grama/1l !

Nigdy nie zabiłem przy tej kąpieli ani jednego korala.

Nawet sprowadzone ostatnio z Bali  dwie Acropora abrotanoides ( red i green ) wykąpane w Levamisolu w w/w stężeniu  żyją do dziś  , polipują i nie wykazują oznak posiadania pasożytów.

PK

Odnośnik do odpowiedzi

Żeby było jasne - ja nigdy nie stosowałem takich stężeń w głównym zbiorniku i nigdy bym się na to nie odważył.

Ja robię tylko kąpiele krótkotrwałe 10-15min  poza akwarium w połączeniu z markowym dipem.

Stężenie Levamisolu do ogólnego zbiornika w walce z  wirkami to 1g/100l więc nieporównywalnie mniejsze.

Proponuję wyjąć najbardziej zainfekowaną Acroporkę i zrobić test - a potem wyciągnąć własne wnioski..

Kiedyś walczyłem z wirkami Levamisolem stosując dawkę 2g/100l i nigdy nie zauważyłem żadnych takich symptomów jak w w/w artykule a mam 40 ryb w akwarium.

PK

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 miesiące temu...

No dokładnie, zawsze miałem kh stałe, ale coś się zadziało w czasie mojej nieobecności i kh poleciało w górę, teraz jest już ok 7, ale i tak jeszcze skacze. 

Wszystko stanęło i raczej traci tkankę :-(

Może to starość zbiornika już ? 6 lat będzie we wrześniu. 

W tym tygodniu pozbywam się większości ryb, bo no3 - ok 5-10, nie mogę dokładnie po kolorze rozpoznać, po4 też wysoko 0,1

Odnośnik do odpowiedzi

9 było jak zrobiłem test po urlopie, 2 tygodnie opiekował się brat akwarium więc ciężko stwierdzić teraz co się stało. Nic nie padło w tym czasie. 

Dozownik od dawna ten sam. 

Odcinać te końcówki czy zostawić ?

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety chłopaki mają rację, to nie jest przypalenie tipów tylko one lecą całe, od góry, od środka...  :black_eye:

Łam je, pamiętaj żeby ciąć po żywej tkance kawałek od miejsca gdzie jest już odkryty szkielet.

U mnie tak się rozsypały gdy KH spadło raz do 4,8. Ale udało mi się odratować dużo szczepek i z czasem odbudować małe kolonie.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 lata później...

Jak się czyta takie wątki to myśli są oddalone - tak jak z wypadkiem samochodowym - innym się zdarza ale mnie przecież nie !

No i się stało:

2-3 tygodnie temu - pacjent 0 - acropora tricolor porażona tkanką od a. aspera - duże obszary zbielałego , wycięte - nie pomogło; skończyło się wycinaniem i fragmentowaniem ogromnej acropory na kilka części. Wydawało mi się, że po temacie ale:

Od wczoraj widzę losowo przybierające bielenia na innych. Nie wierzę, ze nic nie zrobiłem bo samo się nie dzieje, z drugiej strony niemal wszystko co czynie jest analizowane,  tu nie mam punktu zaczepienia bo zmian celowych u mnie Nima.

Rozpatrzę każdą opinie by nie stracić pięknej rafy a gdy "ucieka" wyjątkowa 5 letnia australijska różowa acropora to siada na psychę ;)..

IMG_2366.JPG.bd95efcd9388e86948ee4addde938a5d.JPGIMG_2364.JPG.b59903cfc1d3896cceac5a6d9b2bdaa8.JPGIMG_2362.JPG.a7b5a383093b947a9ac4f8810b5eb8da.JPGIMG_2361.JPG.114ff45d2d888995d4409c024a8fbafa.JPG

Odnośnik do odpowiedzi

Nigdy nie trafiłem na naukowe opracowanie na ten temat, ale myślę że to jest zjawisko "wojny chemicznej". 

Podobnie z traceniem tkanki, Acra zostaje ukąszona - potraktowana jakimś toksycznym związkiem i tak jak u człowieka dziabniętego przez węża/pająka, problem nie ogranicza się tylko do miejsca uszkodzonego atakiem, ale rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki. 

Węgiel, ozon? Łamać i odpalić osobny zbiornik kwarantannowy? 

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Kurde strasznie mi przykro Robert i współczuję. Ja zrobiłbym duuużą podmianę 50-60% objętości systemu i za 3 dni kolejną 40-50%. Uważam, że to najszybsze i najskuteczniejsze działanie w celu rozrzedzenia złego czegoś w wodzie, co zresztą najczęściej jest nie mierzalne... Acry, które lecą raczej ciężko będzie uratować dlatego bym połamał, co najmniej 1cm powyżej jej zaniku.  Jeżeli używasz jakiejś waty itp, to teraz lepiej przestać, niech se pływa syfek w wodzie, to korale będą tylko zadowolone ? Na koniec dla świętego spokoju sprawdziłbym wszystkie pompy i inne sprzęty, w tym grzałkę, czy przypadkiem coś nie rdzewieje albo inaczej się utlenia i oddaje jakiś syf.

• Like 2
  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, jutro zakupię test ICP łącznie z wodą RO i prześlę sprawdzenia.

Wklejam zdjecia może ktoś coś dojrzy, co reefclubowe oczy to nie Arturrowe ;)

IMG_2600.thumb.JPG.6708473c6795c42ec1f25d2d9f970b7e.JPGIMG_2598.thumb.JPG.f3f96240c632ebf8b3f93a9bc3c41f80.JPGIMG_2597.thumb.JPG.fa920e9742b46a7529dd638e563b02ee.JPG

Odnośnik do odpowiedzi

Robert szczerze współczuje ,pomóc ci nie pomogę bo nie mam doświadczenia ,ale wierze że uda Ci się opanować sytuację .

Twoja sytuacja uświadomiła mi , jakie te nasze systemy są kruche ,jedna zmienna nie wiadomo jaka i wszystko zaczyna się sypać .Jeszcze raz  życzę Ci powodzenia i wierze że wyprowadzisz akwarium na prostą.

Odnośnik do odpowiedzi

Głosowałbym za rozwiązaniem proponowanym przez Jarka i Michała - podmiany.. duże i węgiel aktywowany.

Czy pomoże ? Nie mam pojęcia  bo nie wiadomo co było pierwotną przyczyną ale w momencie, gdy duża liczba korali leci jednocześnie uważam, że nie pozostaje to bez wpływu na pozostałe - tutaj za mało mamy imho wody w systemie żeby to "wypłukać"

ps. i nie wierzyłbym  w cuda - trupy i półtrupy wywalałbym od razu - wg mnie szkoda licząc na cud truć resztę akwarium.

edit: z rozpędu napisałem w trybie "rób to i tamto zamiast :co wg mnie należało by robić" - tj popełniłem przewinienie wiedzy absolutnej :) 

Odnośnik do odpowiedzi

ICP to strata kasy, tyle tylko, że post factum mamy czyste sumienie ? W twoim baniaku obstawiam w ciemno, że wyniki będą książkowe. Na pocieszenie napiszę jeszcze, że nie ma się co za bardzo przejmować - na początku myślałem, że gdy działo się coś nie tak, to tragedia... Po dłuższym czasie dowiedziałem się, że praktycznie nie ma baniaka, który by nie miał tego typu przygód więc...

Odnośnik do odpowiedzi