Skocz do zawartości

Fauna Marin Bacto Reef Balls

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zamówiłem słoiczek na próbę.

Używa ktoś tych kuleczek u siebie?

Podobno po nich woda kryształ, szyby czyste, detrytus zanika.

Spostrzeżenia?

https://www.faunamarin.de/en/bacto-reef-balls-500ml-riff-bakterien-enzyme-mit-depotwirkung/a-25474/

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

... tydzień stosowania produktów TM + wódka w/g poradnika i dziś NO3 2,5 PO4 0,05 ( po podlaniu kilku kropelek fosforanu bo było 0,00 ). Chociaż dla zasady podsypuję BRB co tydzień mam pewność że to

Ja swoje trzymałem od początku. Te stare obrosły glonem. Według nowych wytycznych prosto od FM dajemy 2-3 balle na 100l i wymieniamy co 2 tygodnie. Stare wyrzucamy. Kiedy kulka osiąga około 1/3 swoj

W mojej ocenie zachowuj się tak jakbyś nigdzie się nie wybierał a szczególnie unikając dawania czegoś "na zaś" nieważne czy przed czy po przyjeździe.  2 tygodnie na rafie to w zasadzie nic; oby tylko

Dodane grafiki

W NL nie osiągalne ale Robi pisał ze magia to mało tak działaja .

Mi przypadł ZeoBak ( tak tak przy DSR ) i tak zostało . Stosunek ceny do jakości jest wystarczający .

Chetnie bym je spróbował ale lista bardziej potrzebnych rzeczy dość długa :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi

Podpisuje sie pod tym co pisza na stronie. Dziala jak opisuja wod krysztal bez wegla korale chetniej polipy wystawiaja woda ladnie pachnie, odpieniacz pieni jak szalony.

Koszt malego opakowania to jakies 20e w moim przypadku a starcza na dlugo bo u mnie 6 szt co 2 tyg tyle ze ja zaczalem od 3 i stopniowo dodaje az osiagne 6. W malym opakpwaniu jest 110szt wiec starczy na dlugo.

Napewno mniej zachodu bo noe trzeba dozowac

Sent from my K6000 Pro using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi

Claude wspomina w wywiadzie na YT, że one wytrzymują rok, trochę ponad rok i żeby ich nie wysuszyć, ani nie przegrzać.

Czyli nie opłaci się brać dużego opakowania do małego akwarium.

Opis producenta mówi, że im wyższy poziom "nutrientów" i przepływ przez kulki tym szybciej się one rozpuszczają.

W akwarium o niskim poziomie zanieczyszczenia będą one znikały powoli.

Ilość kulek trzeba sobie samemu dostosować do własnego akwarium i oczekiwań - 2-3 kulki na 100l to tylko dawka sugerowana na start.

http://static.faunamarin.de/Produkte/BaktoReefBalls/BactoReefBalls_Manual_engl.pdf

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego tez zakupilem male raz ze na probe dwa ze zeby szybko sie nie zepsuly.

Jeden z niewielu produktow którego dzialanie widac dosyc szybko. Naprawde polecam

Sent from my K6000 Pro using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi

Jednak sie skusiłem .

Paradoks taki ze nikt w NL nie ma tego na stanie . Niezawodna e-rybka oraz kolega jadący do mnie i jutro bakterie bede miał u siebie .

Odnośnik do odpowiedzi

Będę następnym testerem ... dziś zakupiłem opakowanie kulek.

Jak się sprawdzą to większa część niebieskich buteleczek z kamieniami włącznie zostaną odstawione na bocznicę.

Zeo to fajna metoda ale dla mnie troszkę już męcząca ... a jak da się prościej to czemu nie spróbować ...

Czas pokaże.

PK

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Moje spostrzeżenia z dwutygodniowej efektywności kulek.

Oczywiście nie obyło się bez stresu po odłączeniu zeo. No3 podskoczyło do 50 a fosforany do 0.3. Nie ma strat na koralach ale kolory poszły w brązy. Nie poddaję się i nadal cierpliwie czekam.

Co pozytywnego zaobserwowałem po zastosowaniu BRB to zanikanie zalegającego w akwarium , na skałach i w sumpie detrytusu. Woda dostała dziwnego ( świeżego ) zapachu.

Postanowiłem zastosować podwójną zalecaną dawkę kulek. RBR widać że działają ale podejrzewam że tak jak przy  zeo i biopelletach system musi mieć czas aby się przestawić.

Zeolity zastąpiłem świeżym Matrixem więc co się dziwić...

Przy zmianie kamieni też obserwowałem lekkie pogorszenie parametrów - głównie NO3.

To tyle z moich obserwacji.

PK

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie po tyg od wrzucenia 2-3 miękkie ktore mam były zamknięte plus lekkie zmętnienie wody przy 3 kulkach.

Po ok 3 tyg woda bajecznie krystaliczna ( przy roku bez podmiany wody !).

Odpieniacz u mnie nie zareagował wogole, pieni bez zmian . Parametry to samo - w normie.

Co ciekawe jest to towar deficytowy jak w PL tak i u mnie w NL.

Odnośnik do odpowiedzi

Dodane przed chwilą do sumpa :) w PL raczej nie ma problemu kupić sklepy mają :)

No ja do Erybki Zabrze jak dzwoniłem dwa razy to mieli końcówkę tj 1-2 opakowania małych 100ml . W NL jeszcze nie widziałem w sklepie a nawet pytałem i ciezko :(

Ja swoje wrzuciłem w komin Btw Piotr .

Odnośnik do odpowiedzi

No ja do Erybki Zabrze jak dzwoniłem dwa razy to mieli końcówkę tj 1-2 opakowania małych 100ml . W NL jeszcze nie widziałem w sklepie a nawet pytałem i ciezko :(

Ja swoje wrzuciłem w komin Btw Piotr .

Ja kupiłem 250ml w JM. Z kominem to może i lepiej, puki co są w skarpecie siatkowej.

Wysłane z mojego XT1580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie bez zmian - NO3 25 , PO4 0 ( mała Hanna ).

Zacząłem podawać kilka kropel PO4 i parę ml vsv - pod koniec tygodnia następny pomiar.

Na jednej skałce pojawił się  mały placek cyjano - to druga zła wiadomość.

PK

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie bez zmian - NO3 25 , PO4 0 ( mała Hanna ).

Zacząłem podawać kilka kropel PO4 i parę ml vsv - pod koniec tygodnia następny pomiar.

Na jednej skałce pojawił się mały placek cyjano - to druga zła wiadomość.

PK

Hej

Od kad jest mycosidol Colombo żadne tam cyjano nie straszne . Z moich obserwacji Ci powiem ze zachwiałes równowagę pomiędzy PO4 a NO3 i wyskoczyło cyjano . Wyciągnij oba parametry jak chcesz potem kup mycosidol daj 70% dawki wg opakowania ,4 dni i pozamiatane . Stosowałem raz przez rok w moim akwa bajka preparat . Najlepsze ze żadnych odpneniaczy nic nie wylanczasz/ zero podmian etc , zero reakcji moich korali czy ryb .

Łukasz

Odnośnik do odpowiedzi

A ja bym na NO3 użył RN nitrate remover przez max 2 tyg.. Używałem ,jak miałem też nierówne i zjechałem do poziomu równego nie mając po4 i odwrotnie w drugim jak miałem po4, a no3 nie to RN po4 remover (pilnować kh) i tyle. Cyjano wyskakuje jak Łukasz napisał brak równowagi.

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra sprawa do zbicia NO3 jest Carbon z DSR naprawde .

U mnie akurat zawsze musiałem podbijać np PO4 z 0.00 w gore wiec sytuacja odwrotna .

Ale skoro Piotr rekomenduje :)

Odnośnik do odpowiedzi

Łukasz propo DSR to przez zmiany ilości obsady w domu :p powoli kompletuje testy i się odezwę za jakiś czas ;) decyzja w sumie podjęta i mój baniak siup na DSR

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra sprawa do zbicia NO3 jest Carbon z DSR naprawde .

U mnie akurat zawsze musiałem podbijać np PO4 z 0.00 w gore wiec sytuacja odwrotna .

Ale skoro Piotr rekomenduje :)

Wódą podlej baniak a No3 wyzerujesz tak nisko, że baniak będzie prosił żeby go zaszyć ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Odnośnik do odpowiedzi