Skocz do zawartości

Powrót HQI?

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 228
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

https://reefs.com/2018/11/27/review-d18/ Czytaliście?

Rok przyrostów w baniaku oświetlonym brzydkim i żółtym 10.000k HQI.   Zielone jest zielone, niebieskie niebieskie, różowe, nawet żółte SPSy tam widać. Moim zdaniem całość wygląda o

Koledzy ja używałem tego https://korale.pl/giesemann-250w-21-000k-megachrome-blue.html. Nie są tanie, ale warto. Barwa jest biało-niebieska, nie trafiłem na lepsze żarniki. Ja robiłem tak że wie

Dodane grafiki

Koledzy ja używałem tego https://korale.pl/giesemann-250w-21-000k-megachrome-blue.html.

Nie są tanie, ale warto. Barwa jest biało-niebieska, nie trafiłem na lepsze żarniki. Ja robiłem tak że wieszałem lampę wyżej i co jakiś czas obniżałem trochę, przez to nie widziałem różnic w zachowaniu korali. Co do żywotności żarnika to rok jest ok, do półtora da się przeżyć a dalej jest lipa.

Szkoda że żona uparła się na t5, jak to przeczytałem to zatęskniłem.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

DSC_8399.thumb.JPG.dc6053805d9f68e531070088ecff6b8d.JPG

Początek akwarium pod Blau 20000K 250W żarnik ładnie świecił ok 14-16 miesięcy, później żółto się robiło. Akwarium z 2011 roku.

Ale najlepsze żarniki IHMO to CoralVue Reef Lux 12000K na stateczniku magnetycznym. Ja używałem taki z prądem 3,5A dla 250W.  Piękna barwa :)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 miesiące temu...

Juz od dawna interesowal mnie temat  oswietlenia zbiornika HQI ,ale jakos nie jestem do konca przekonany . 

Wiec po sprawdzeniu kilku stron z hydroponika , zanlazlem dosc ciekawa oferte . Ale nie wiem ,czy to nie za malo .....

Oto i ona :

3 x reflektor Spudnik reflector Ø 125 mm

3 x  balast    : E-Ballast Lumatek 400W 

3 x zarnik     : Giesemann Megachrome Crystal  250 W 

Wiec moze ktos obcykany w temacie podpowie co i jak :).

Czy to wystarczy do oswietlenia zbiornika pod obsade  glownie SPS ?

Aktualnie posiadam zbiornik 200x100x65cm ,oswietlony dwiema lampami Giesemann Aurora 150cm  skala jest ulozona centralnie . 

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, robi0543 napisał:

Balast ma regulacje?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Lumatek evsa 400 watt 230 volt dimbaar

Tak 

250W , 250W SL , 400W, 400W SL

Odnośnik do odpowiedzi

To jak najbardziej da radę taki zestawik.
Sprawdz specyfikację żarówek na jakich mocach można je używać ja używałem radium je można było trochę podkręcić

Odnośnik do odpowiedzi

Wlasnie sprawdzilem  na stronie Giesemann i maja tylko ten kolor  w opcji 400W . 

Troszke boje sie ,czy to aby dobry pomysl ? Chodzi o ta technologie swiatla i  ze powoli znika z rynku .  Teraz wlasnie mam przyklad , bo nie ma do kupienia juz niektorych zarnikow .  Co lekko dziwi bo na stronach z hydroponika roi sie od lamp , statecznikow itp.

Odnośnik do odpowiedzi
32 minuty temu, robi0543 napisał:

To jak najbardziej da radę taki zestawik.
Sprawdz specyfikację żarówek na jakich mocach można je używać ja używałem radium je można było trochę podkręcić

Wlasnie znalazlem ? napisal to Michal   w temacie "BRStv - recenzje różnych typów oświetlenia (ang)"

"Potwierdzili też stosunek HQI do T5.

250W HQI daje tyle PAR co około 150W T5 - co nie zmienia faktu że HQI to najbardziej zdrowe dla koralowców światło."

Ja mam aktualnie 8x 80W T5 I 8x 80W led .  

Czy aby napewno starczy taka konfiguracja hqi ?

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego właśnie powodu zmieniłem na led. Rynek jest mały popularność spada coraz trudniej o żarniki a jak są to ceny z kosmosu
Dla przykładu radium coś koło 100e sztuka jak ostatnio kupowałem więc niestety średnio się to oplaca

Odnośnik do odpowiedzi

Witam i śpieszę z korektą tego co wtedy napisałem! 

Od tamtego czasu prześledziłem temat i cofam że cokolwiek tam "potwierdzono" i że 150W T5 (tam był chyba Sunpower 8x24W, czyli 192W) daje tyle samo lub więcej światła niż 250W HQI.

Oni w teście lampy Sunpower użyli chyba 8x a nie 6x świetlówek Blue+ czyli najmocniejszej świetlówki jaką mamy w morszczyźnie, a w teście lampy HQI Spectra (czego tam nie ogłosili, ale podali na forum Reef2Reef) użyli najpopularniejszych w USA niebieskich żarników 250W Radium... pod którymi można sobie chomika hodować, a nie Acropory ? Może i niebrzydko to wygląda, ale światła i PAR daje tyle co kot napłakał.

Żarników jest sporo i jeszcze jakiś czas będą bo to wciąż popularne źródło światła, ale te akwarystyczne są coraz rzadziej kupowane, więc i producenci akwarystyczni ich nie zamawiają. 

Jeśli testować to teraz albo nigdy. I zrobić zapas żarników na kilka lat póki jeszcze są w sklepach. Jeśli żarnik jest 250W HQI to by uzyskać z niego 100% statecznik też musi być 250W HQI. Statecznik 250W bez "HQI" daje odrobinę gorsze wyniki i troszkę inne spektrum. Jest to jednak niewielka różnica każdy elektroniczny statecznik da radę jeśli nie jest chińskim wynalazkiem. 

Generalnie moim zdaniem (i jednego guru z Niemiec) jeśli kogoś interesują maksymalne rezultaty jeśli chodzi o zdrowie i przyrosty SPS, to czas zaopatrzyć się w dożywotni zapas żarników ;) 

Niestety "kapitalizm" czasem działa tak, że producenci zwlekają z wprowadzeniem innowacji, bo stare rozwiązanie się sprzedaje i przynosi większe zyski. I zamiast super żarników plazmowych, które kosztowałyby tyle co dzisiejsze HQI lecz byłyby chłodniejsze i miały żywotność 6-8 lat... mamy diodki i nieciekawą wizję przyszłości, jeśli nie wymyślą diodek o szerszym spektrum.

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, Michał napisał:

Witam i śpieszę z korektą tego co wtedy napisałem! 

Od tamtego czasu prześledziłem temat i cofam że cokolwiek tam "potwierdzono" i że 150W T5 (tam był chyba Sunpower 8x24W, czyli 192W) daje tyle samo lub więcej światła niż 250W HQI.

Oni w teście lampy Sunpower użyli chyba 8x a nie 6x świetlówek Blue+ czyli najmocniejszej świetlówki jaką mamy w morszczyźnie, a w teście lampy HQI Spectra (czego tam nie ogłosili, ale podali na forum Reef2Reef) użyli najpopularniejszych w USA niebieskich żarników 250W Radium... pod którymi można sobie chomika hodować, a nie Acropory ? Może i niebrzydko to wygląda, ale światła i PAR daje tyle co kot napłakał.

Żarników jest sporo i jeszcze jakiś czas będą bo to wciąż popularne źródło światła, ale te akwarystyczne są coraz rzadziej kupowane, więc i producenci akwarystyczni ich nie zamawiają. 

Jeśli testować to teraz albo nigdy. I zrobić zapas żarników na kilka lat póki jeszcze są w sklepach. Jeśli żarnik jest 250W HQI to by uzyskać z niego 100% statecznik też musi być 250W HQI. Statecznik 250W bez "HQI" daje odrobinę gorsze wyniki i troszkę inne spektrum. Jest to jednak niewielka różnica każdy elektroniczny statecznik da radę jeśli nie jest chińskim wynalazkiem. 

Generalnie moim zdaniem (i jednego guru z Niemiec) jeśli kogoś interesują maksymalne rezultaty jeśli chodzi o zdrowie i przyrosty SPS, to czas zaopatrzyć się w dożywotni zapas żarników ;) 

Niestety "kapitalizm" czasem działa tak, że producenci zwlekają z wprowadzeniem innowacji, bo stare rozwiązanie się sprzedaje i przynosi większe zyski. I zamiast super żarników plazmowych, które kosztowałyby tyle co dzisiejsze HQI lecz byłyby chłodniejsze i miały żywotność 6-8 lat... mamy diodki i nieciekawą wizję przyszłości, jeśli nie wymyślą diodek o szerszym spektrum.

No nic .

Komplet lamp + 10 zarnikow to okolo 2500 euro ? .

Za biedny ze mnie czlowiek ,zeby robic az tak  duza inwestycje  w lampy ktore  zgina z rynku . 

Po przemysleniu sytuacji lepiej pozostane  przy swoich Giesemann Aurora  , zwlaszcza ze  wedlug mnie to najlepsza hybryda na rynku . 

Dzieki za rzeczowa odpowiedz.

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Michał napisał:

...użyli najpopularniejszych w USA niebieskich żarników 250W Radium... pod którymi można sobie chomika hodować, a nie Acropory ? Może i niebrzydko to wygląda, ale światła i PAR daje tyle co kot napłakał. ...

Michał, możesz rozwinąć tą tezę?

Odnośnik do odpowiedzi

Przesadziłem celowo, ale ten niebieski żarnik daje dużo mniej światła i PAR niż europejskie żarniki HQI o "niższym kelvinie". Dlatego też test Spectry wypadł niekorzystnie pod tym względem w porównaniu do Sunpowera.  Dlatego na przykład wymieniając starego Radium na żarnik HQI 10.000k trzeba aklimatyzować korale, bo może się okazać że nagle dajemy 2x-3x więcej światła.

Odnośnik do odpowiedzi

Przejrzałem przed chwilą ponownie te testy. Wychodzi jeszcze bardziej na niekorzyść Radium.

Spectra miała żarnik Radium 250W + 4 świetlówki (combo ATI B+ i ABS), razem 346W światła i ta hybryda miała mniej PAR niż Sunpower na 8 świetlówek w sumie 192W światła. Czyli gorszy wynik przy niemalże dwukrotnie większym zużyciu energii. Daje to jakie takie pojęcie o tym jak słaby jest żarnik Radium.

Można się pokusić o stwierdzenie, że świetlówki niwelowały się (pewnie nie, bo ATI ma chłodzenie, a Spectra piekarnik), ale zakładając że tak było, to Radium 250W przegrał z 96W T5.

Odnośnik do odpowiedzi

Organoleptycznie widzę coś zupełnie innego. U mnie 320W T5 w Powermodule (4x80) daje duuużo mniej światła niż Radium 400W w Lumenarc'u. Do tego,  jak dobrze pamiętam, to jedyny żarnik o praktycznie pełnym spektrum dla korali. Nie używałem innych, więc żaden ze mnie autorytet ale mi się to światełko bardzo podoba :)

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejsze że się podoba :) 

Nie wiadomo co oni tam za Radium mają w BRS... za to wiadomo że w USA lecą na zacofanych technologicznie statecznikach, i nigdy nie doczekali się dobrych stateczników HQI na 110V. Też nie jestem specem, ale z tego co się naczytałem to właśnie Radium słabo wypada jeśli chodzi o przyrosty SPS i te sprawy (ale za to super wizualnie). 250W ma inne spektrum niż 400W (250W jest bardziej niebieski), kolejna sprawa że różnica PAR między Radium 250W a 400W to z tego co pamiętam tylko 6% więcej... (kolega z forum również powiedział mi, że różnica tylko w rachunku za prąd, a SPSy kopa nie dostały po przejściu z 250W na 400W Radium). Te obserwacje potwierdzają Amerykanie, dlatego w USA przyjął się bardziej wariant 250W.

Ale to ich relacje, ich pomiary, sam w domu tego nie robiłem :) Ale widziałem 250W Radium w akcji u kolegi z forum i od razu pomyślałem że jest ciemno (w porównaniu do 8xT5 u mnie, ale fakt, światło bardzo ładnie kolorujące SPSy). 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...
W dniu 26.04.2020 o 00:46, Michał napisał:

... z tego co się naczytałem to właśnie Radium słabo wypada jeśli chodzi o przyrosty SPS i te sprawy (ale za to super wizualnie). ...

Ostatnio robiłem porządki w galerii smyrofona i porównując np. poniższą spathulatę wydaje się, że nie ma co narzekać na np. jej przyrost pod Radium. Trzy dni temu minęło 6 mies. od posolenia. Wprawdzie nie wszystkie odnogi ale średni przyrost to ok 1cm/mies.

Foty niestety z fona, ta z 04 marca

3bbmwIn.jpg?1

a ta z 12 maja

U7pybID.jpg

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Super przyrosty.

Nie chciałem zasiać w Tobie zwątpienia, przytoczyłem tylko to co przeczytałem. Wiadomo że światło to nie wszystko i u jednego SPSki rosną pod DIY T5, a drugi ma lampę z NASA i nic mu nie rośnie.

Teraz ty mnie zaczarowałeś i nawróciłeś tymi fotami bo w ostatnich tygodniach już byłem na etapie - "a może faktycznie LED"...

Z dobrych wiadomości - Giesemann Crystal 250W i 400W znowu są dostępne w sklepie Gmana. 

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no spoko Michał, testy sresty i tym podobne duperele, jak widać nie mogą być wyrocznią ?

Dla mnie światło HQI, to bajka ? jak gaśnie i zostają same T5, to baniak wygląda jakby się zatrzymał... 

Żarników mam zapas na 5 lat, a co później? Oby nadal były dostępne...

Odnośnik do odpowiedzi

A jak u Ciebie z czasem świecenia Jarku?

Bo tak dość mocno przymierzałem się do 400W, ale z tego co tam w "Ameryce" wyczytałem, to nie przekłada się to na jakieś szczególnie lepsze przyrosty czy kolory, a jedynie na krótszy czas świecenia. Niektórzy goście piszą wprost - weź 250W i będziesz miał akwarium oświetlone 8-10h, a weźmiesz 400W i musisz skrócić czas pełnego świecenia do 5-6h.

Odnośnik do odpowiedzi