Skocz do zawartości

Powrót HQI?

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz HQI świeci 6h20min. W styczniu było 5,5h a w lipcu będzie 7h. Tak sobie wymyśliłem, żeby w miarę odtworzyć długość dnia na Filipinach - zima 11h, lato 13h. Temperaturę też zmieniam. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 228
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

https://reefs.com/2018/11/27/review-d18/ Czytaliście?

Rok przyrostów w baniaku oświetlonym brzydkim i żółtym 10.000k HQI.   Zielone jest zielone, niebieskie niebieskie, różowe, nawet żółte SPSy tam widać. Moim zdaniem całość wygląda o

Koledzy ja używałem tego https://korale.pl/giesemann-250w-21-000k-megachrome-blue.html. Nie są tanie, ale warto. Barwa jest biało-niebieska, nie trafiłem na lepsze żarniki. Ja robiłem tak że wie

Dodane grafiki

Ciekawe to podejście ze zmiennością - kiedyś miałem opinię, że jest to z grubsza zbędne bo w sumie po co robić efekty typu burze, zachmurzone dni itp - trzeba włączać palnik 365 dni w roku aż przeczytałem o pewnym eksperymencie, który upadł bo okazało się że drzewa potrzebują wiatru żeby rosnąć prawidłowo a w sztucznym środowisku nikt nie wpadł na to żeby wiało bo wydawało się to zbędne :) Kto wie - może warto imitować i długość dnia o różnych porach roku..

https://en.wikipedia.org/wiki/Biosphere_2

Odnośnik do odpowiedzi

Traktuję to, jako bardzo bezpieczny, bezwysiłkowy (bo leń jestem) ale jednak długoterminowy eksperyment ? Celem jest sprawdzenie wpływu takiej symulacji na chęć rozrodu korali, ale też i jego potencjalnego wpływu na ich długoterminową kondycję. 

Twoje Paweł osiągnięcia pokazują wprawdzie, że takie symulacje są  raczej zbędne... Mnie zainspirował przeczytany gdzieś kiedyś tekst na temat rozrodu korali. Wprawdzie wspomniane tam było tylko o temperaturze ale logicznym się wydaje, by symulacja była, oczywiście w miarę możliwości, jak najbardziej kompleksowa, a te dwie zmienne są chyba najłatwiejsze do sterowania. 

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, jarek napisał:

Traktuję to, jako bardzo bezpieczny, bezwysiłkowy (bo leń jestem) ale jednak długoterminowy eksperyment ? Celem jest sprawdzenie wpływu takiej symulacji na chęć rozrodu korali, ale też i jego potencjalnego wpływu na ich długoterminową kondycję. 

Twoje Paweł osiągnięcia pokazują wprawdzie, że takie symulacje są  raczej zbędne... Mnie zainspirował przeczytany gdzieś kiedyś tekst na temat rozrodu korali. Wprawdzie wspomniane tam było tylko o temperaturze ale logicznym się wydaje, by symulacja była, oczywiście w miarę możliwości, jak najbardziej kompleksowa, a te dwie zmienne są chyba najłatwiejsze do sterowania. 

Jeśli chodzi o rozród korali to tak symulowali różne warunki tutaj wykład w temacie ?

Odnośnik do odpowiedzi

No tak ale tu tylko/aż analiza dotyczy chemii wody, a mi chodzi o coś innego...

Często mówi/pisze się o wysiłkach/chęci stworzenia warunków, jak najbardziej zbliżonych do naturalnych i, przynajmniej w moim odczuciu, zawsze chodzi właśnie o NSW, w zakresie temperatury i rodzaju światła (dł. fali) uderzamy w średnią. Nie spotkałem się jeszcze z dość luźnym (czyli takim jak moje) podejściem do tych parametrów (mam na myśli NSW), a skupieniu się na kompleksowym naturalnym cyklu klimatycznym. Natomiast w wielu rozmowach z Robertem (@RobertK) niejednokrotnie poruszaliśmy kwestię niespodziewanego zejścia jakiegoś sps'ka, co ciekawe: tego samego, w tym samym czasie, w różnych systemach... Oczywiście przyczyna pozostaje w kwestii domysłów, a jednym z nich jest właśnie praktycznie kompletny brak cyklicznego rozrodu korali - może jest tak, że zaburzenie, czy wręcz zatrzymanie tegoż cyklu jest powodem, że koral niedomaga w jakiś sposób, przez jakiś czas (zapewne różny dla różnych gatunków) i jeżeli warunki się nie poprawią do oczekiwanych przez korala, ten w końcu ginie? I raczej nie chodzi o konkretne warunki, bo w sumie żyją sobie elegancko w tak różnych, co właśnie sygnały z otoczenia, w którym przebywają? Jeżeli nie mają sygnałów poprzedzających i tych wywołujących jajeczkowanie, to po prostu tego nie robią, a czy skutek tego "nierobienia" jakiś jest??? No właśnie, wydaje się oczywistym, że zastosowanie cyklu dobowego to za mało, więc co szkodzi wprowadzić cykl roczny, o którym wyżej wspomniałem? Jestem pewny, że nie zaszkodzę sps'kom, a może coś się uda przybliżyć, jak wytrwam to zobaczymy :)

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.05.2020 o 17:52, klakier35 napisał:

@jarek czy mozna prosic o fotke Calosci akwa? serdecznie pozdrawiam

Fotki wrzucę w swoim wątku ale dopiero, jak lusterko mi naprawią...

Odnośnik do odpowiedzi

Tamten filmik to opis działania metody Ballinga.

Dla mnie takie symulacje jak robi Jarek to jest właśnie to co ja rozumiem pod słowem "akwarystyka", czy "terrarystyka". Utrzymanie zwierzaka przy życiu to pierwszy etap, a cała zabawa polega na odwzorowaniu jego naturalnych warunków i tutaj szczytem osiągnięć jest to że zwierzak zaczyna się rozmnażać w niewoli. 

Dla mnie super bajerem jest kontroler Tunze 7095 (są teraz dostępne lepsze, programowalne z PC), nie dość że daje możliwość symulowania pływów, czyli robienia zawieruchy dwa razy na dobę, to jeszcze ta diodka symulująca 28-dniowy cykl faz księżyca. Dla mnie zainstalowanie tego w baniaku to był zupełny odlot i podniesienie atrakcyjności całego systemu o 100%. Bo nie było to już szkło z pompką puszczoną na pulse, tylko zbiornik z przypływem, odpływem i fazami księżyca. Bliżej natury? Bliżej.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 miesiące temu...

Michał ,

Dziękuję za info , teraz moje pytanie może banalne ale waszym zdaniem lepiej pójść w żarniki 400w czy może 250w wystarczy. Postanowiłem , że wrócę jednak do HQI lampę będę składał a właściwie kleił z MDF i całość lakierował , chcę spróbować z zachwalanymi radionkami 20K , odbłyśniki będą mega duże z wentylacją tak żeby ciepło uciekało do góry  2 sztuki pokryją cały zbiornik zasilane oczywiście lumatek do tego chcę doświetlać LED Orphek dwie belki które już u mnie wiszą. Projekt chcę ruszyć zaraz po urlopie czyli we wrześniu :)

Odnośnik do odpowiedzi

nie sposób oprzeć się wrażeniu, że umysł to taka 'maszynka', która utrzymuje energię w bezustannym zaangażowaniu.
akwarystyka to jedno z niezliczonych pól działalności człowieka a więc i umysłu.
bezustanny ruch myśli > może tym poświecę albo nie, lepiej tamtym i tak bez końca ...
w czasach gdy palniki HQI przeżywały swoją 'świetność' użytkownicy donosili, że 20k K to za ciemny palnik do rafy ...
Snocho z sąsiedniego forum kiedy zakładał swoje 1125 ltr zawiesił znamienite Sfiligoi Infinity 2x400W HQI + 4x54W T5.
i co ? i nic. niedługo potem zamienił 'słońce' i aż do teraz świeci T5 + LED'y w niebieskim ... 

Odnośnik do odpowiedzi

Każdy poszukuje tego co mu przypadnie do gustu, a przy okazji jego Acroporom.

Co do niebieskich żarników zgadzam się z Janem, im więcej Kelvinów tym mniej użytecznego światełka z Wata. Ale spokojnie da się pod tym hodować Acropory, taki kompromis pomiędzy niebieskim wyglądem akwarium, a przyrostami. Chyba gdzieś tam pisałem wcześniej, że według tego co zmierzyli na amerykańskich forach, różnica między Radium 250W a 400W to tylko ~6% więcej PAR. A skoro 250W ma tej mocy średnio, to jeśli te 150W więcej na rachunku to nie jest problem, to bym poszedł w 400W. 

Normalnie 400W jest pomyślane do pokrywania większej przestrzeni (lampa ciut wyżej) lub do wysokich baniaków.

Giesemann opisuje swój żarnik Blue (21k) jako światło do symulowania warunków nocnych ?https://shop.giesemann.de/1006003-en

Chociaż na filmie ładnie się ten Giesemann Blue prezentuje... Jak Kessil, tyle że korale rosną.

Odnośnik do odpowiedzi

Jan ,

Nie mogę się z Tobą nie zgodzić zastanawiające dla mnie było dlaczego zrezygnował z takiego oświetlenia u mnie też nad starym zbiornikiem świeciła Eoropa 2x250 + 6x54 T5 i co , też zmieniłem na lampę T5 a teraz należy zadać pytanie dlaczego tak zrobiłem. Otóż ceny żarników poszybowały tak drastycznie do góry , że skutecznie mnie to zniechęciło zresztą ceny w naszych sklepach są nadal bardzo wysokie a świetlówki wówczas były tanie mówię tutaj o Narva , Sylwania itp... dzisiaj już tych świetlówek w handlu nie uświadczysz ( można było je kupić jeśli dobrze poszukałeś za 20 - 30 pln ). I tak koło się zatoczyło owszem rozważałem lampy LED ale ceny ich to absurd i ze względu na cenę ich nie kupię i nie chodzi o to , że mnie na nie nie stać po prostu koniec z szarżowaniem i bez sensownym wydawaniem pieniędzy. No tak ale czy budowa lampy hqi ma sens ? przy tych odbłyśnikach uważam , że tak , a dlatego , że jest miejsce do odprowadzenia ciepła z żarników co ma ogromne znaczenie w przypadku grzania zbiornika , ale dla mnie jest jeszcze jedna i może najważniejsza sprawa to naturalne bliki których w żadnej innej lampie nie uświadczysz. 

Odnośnik do odpowiedzi

Prawda. Przy większości lamp diodowych są bliki, a przy tym duże niedoświetlenie w akwarium. A przy dobrze zaprojektowanym odbłyśniku w HQI mamy jakby dwa w jednym - bliki generowane przez punkt świetlny żarnika, plus dobrą dystrybucję światła dzięki odbłyśnikowi.

Odnośnik do odpowiedzi

Robert na amerykańskich forach sprzedają je czasami w takich cenach, że opłaciłoby się nawet dołożyć te 100 dolców na paczkę. Ale ogólnie mało jest tych lamp na rynku wtórnym, bo mówią że jak już kupisz to nie ma niczego lepszego.

Odnośnik do odpowiedzi

Witam. Mam ale nie sprzedam. [emoji6] Świeciła chwilę i niestety uległa awarii. Plan mam taki żeby ja pomalować i wstawić nowe bebechy na elektronice. Byłem pod wrażeniem kolorów ryb pod HQI.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
Witam. Mam ale nie sprzedam. [emoji6] Świeciła chwilę i niestety uległa awarii. Plan mam taki żeby ja pomalować i wstawić nowe bebechy na elektronice. Byłem pod wrażeniem kolorów ryb pod HQI.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

A szkoda

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi